Унікальний клімат Карпатського передгір'я створив сприятливі умови для культивування самих різних сортів винограду. Особливо добре розвинене виноградарство і виноробство в околицях Берегова, розташованого на півдні Закарпаття. Місцеві вина заслужено вважаються одними з найбільш якісних. Середньорічна температура тут оптимальна для визрівання винограду. Традиції місцевого виноробства започатковані в середні віки, а Берегівські вина високо цінувалися навіть при дворах Європейської аристократії. Щорічні ярмарки вина є улюбленим місцем відпочинку жителів і гостей Закарпаття. Сьогодні в Берегівському районі працюють численні винні дегустаційні зали приватних виноробів та виноробних заводів. У даній статті можна ознайомитися з найбільш значущими і популярними залами, що буде корисно для тих, хто збирається на відпочинок в Карпатах.
"Öreg pince" або "Старий Підвал"
"Історія наших вин буде Вам ще більш цікава під час дегустації сонячного напою" - такими словами зустрічає гостей "Старий Підвал", розташований в самому серці Закарпатського виноробства,
місті Берегово. За легендою, цей підвал вирубаний в скельній породі полоненими турками, захопленими місцевими князями. На стінах дегустаційного залу досі збереглися кріплення кайданів. Орієнтовний вік підвалу складає 300 років. Тут представлені виключно сухі марочні вина, вироблені із спеціально адаптованих сортів селекційного винограду. Копітка праця місцевих виноробів проявляється у неповторному багатому букеті, насиченому усіма природними властивостями унікального творіння природи - грона винограду. Уздовж стін підвалу встановлені дубові діжки, які в поєднанні з оптимальним мікрокліматом приміщення, є кращим способом збереження всіх смакових якостей вина.
Відвідування дегустаційного залу зручно суміщати з поїздкою на термальний басейн в м. Берегово або під час екскурсій Закарпаттям.
Адреса дегустаційного залу "Старий Підвал": Україна, Закарпатська область, м. Берегово, вулиця Виноградна 37/2.
Дегустаційний зал "Шош"
Підвал, в якому зберігаються вина заслуженого винороба Закарпаття, Шош Карла Карловича, побудований в 20х роках минулого століття предками майстра. Серед старих виноробів Закарпаття живе приказка, яка говорить, що - "вино живе в бочці, як людина у своєму житлі, воно боїться протягів, спеки і вологи, любить чистоту, тишу, спокій і достаток". Саме такі умови створені в підвалі Карла Карловича, його вина надійно укриті від впливу погоди товстими стінами, а руки господаря дбайливо підтримують необхідну для вина атмосферу всередині приміщення. Безпосередньо сама дегустація проводиться в приміщенні, яке прилягає до підвалу. Тут комфортно розмістяться до 40 цінителів божественного напою. Під час збору винограду дегустаційний зал перетворюється у виробниче приміщення, в якому сировина переробляється в сік, а потім бродить до потрібної кондиції, перед тим, як відправитися на "постійне місце проживання" в одну з бочок винного підвалу.
Заслуговують на увагу методи переробки, що використовуються Карлом Карловичем. Кожен сорт
винограду віджимається окремо, при цьому використовуються старовинні дробарка і прес, в конструкції яких є власні невеликі доробки майстра. Сусло і вино при цьому мають велику чистоту і насиченість смаку. Для деяких сортів вина використовується старовинний метод розминання винограду в дубовій бочці, коли сусло отримують шляхом стоптування ногами. Вино, отримане цим способом, виходить особливо кошерним.
У виноробні сім'ї Шош цінують старовинні традиції, тому всі етапи виготовлення вина ідентичні тим, які застосовували пращури два століття тому. Ще одне принципове правило, завдяки якому місцеві вина особливо цінуються - це повна заборона на використання цукру і води. Вина Шоша складаються тільки з виноградного соку, що перебродив два - три тижні залежно від сорту. Відвідувачі дегустаційного залу можуть спробувати більше 30 сортів білих і червоних вин, багато з яких удостоєні нагород на міжнародних та місцевих виставках.
Дегустаційний зал "Шош" розташований в с Кідьош, неподалік від м. Берегово. З Поляни необхідно слідувати по трасі М06 до Мукачевого, потім згорнути на трасу Р54 провідну на Берегове. У Кідьош можна потрапити як через саме Берегово, так і звернувши ліворуч перед ним, по напрямку на с. Затишне.
Адреса дегустаційного залу "Шош": Україна, Закарпатська область, Берегівський район, с. Кідьош, вулиця Ракоці 52.
Дегустаційний зал "Урста"
У винороба Яноша Урсти можна скуштувати п'ять сортів традиційного закарпатського вина. Білі вина представлені сухим Рислінгом,а напівсолодких марки "Нектар". Червоні вина представлені традиційним Сапераві, який виготовляється з адаптованого грузинського винограду з однойменною назвою, Чорним Доктором - авторським напівсолодким твором автора і Кагором. Особливістю будинку, де винороб приймає гостей, є унікальні історичні експонати, пов'язані з виробництвом вина. Під час дегустації можна дізнатися масу цікавих деталей з історії виноробства Закарпаття. Під час дегустації гостям пропонується традиційна закуска - сир, підсмажений волоський горіх, солоні сухарики. В одному з двох залів, розрахованих на прийом 10 і 26 гостей, за попередньою домовленістю подаються страви закарпатської кухні.
Адреса дегустаційного залу "Урста": Україна, Закарпатська область, Берегівський район, с. Великі Береги, вулиця Газло 125.